Psychoterapia

CO WARTO WIEDZIEĆ O PSYCHOTERAPII

Niejednokrotnie w naszej podróży życiowej konfrontujemy się boleśnie z faktem, że nasza dotychczasowa wiedza, intuicja i wszelkie posiadane przez nas zasoby nie wystarczają do tego, by pokonać przeszkody stające na drodze do realizacji ważnych dla nas celów.  Dużo łatwiej, gdy w czasie tej wędrówki znajdziemy odpowiedniego towarzysza, przewodnika, który przez jakiś czas będzie nam pomagał przejść bezpiecznie przez ciemne obszary rzeczywistości wewnętrznej (tego co się dzieje w naszej psychice - w emocjach, potrzebach, przekonaniach) i zewnętrznej (m.in. tego co się dzieje w relacjach z innymi ludźmi). Psychoterapeuta to właśnie taki towarzysz, którego celem jest pomagać ludziom w patrzeniu na siebie samych oraz na rzeczywistość oraz w przeżywaniu jej w inny, nieznany im dotąd sposób. To z kolei może pomóc im nareszcie rozwiązać dręczące ich problemy, a przez to również w znaczący sposób poprawić jakość ich życia.

Spotkanie

Początek naszej przygody z psychoterapią zaczyna się od nawiązania pierwszego kontaktu z psychoterapeutą.  Zdarza się, że już na pierwszym spotkaniu ma miejsce wstępne rozeznanie się co do charakteru zgłaszanych problemów. Wtedy psychoterapeuta wraz ze swoimi klientami może podjąć decyzję co do podjęcia przez nich psychoterapii bądź innej formy pomocy. Najczęściej taka diagnoza zajmuje od dwóch do trzech spotkań. Bardzo ważne jest odpowiednie podejście do psychoterapii, zanim się ją podejmie. Między innymi warto wiedzieć, że psychoterapeuta, mimo iż posiada sporą wiedzę i doświadczenie w pomaganiu ludziom w wielu problemach psychologicznych, nie potrafi jednak w magiczny sposób wyczuwać, kim jest nowa osoba, ktora do niego przychodzi. Istotne jest, aby dać sobie odpowiednio dużo czasu na szczere powiedzenie wszystkiego, co w naszym odczuciu może dać terapeucie jak najpełniejszy obraz tego, kim jesteśmy i z czym się borykamy. Oczywiście w razie potrzeby psychoterapeuta będzie zadawał dodatkowe pytania, jednak będzie zawsze starał się przy tym dawać jak najwięcej pola osobie, która do niego przychodzi, aby nie wyciągać zbyt pochopnych wniosków. 

Poznawanie poprzez dialog i obserwację

Niezależnie od stosowanych konkretnych metod psychoterapeutycznych podstawą skuteczności procesu terapeutycznego jest dobra diagnoza psychologiczna. Proces diagnostyczny trwa nieprzerwanie od momentu pierwszego kontaktu do ostatniego spotkania, na którym zapada decyzja o zakończeniu psychoterapii na wskutek osiągnięcia jej celów. Często cele stawiane na początku ulegają zmianie w wyniku poszerzenia dotychczasowej wiedzy terapeutycznej o nowe fakty. Terapeuta dokonuje diagnozy na podstawie informacji uzyskanych z analizy treści rozmowy z klientami jak i na podstawie obserwacji ich zachowania, w tym zwłaszcza ich reakcji emocjonalnych na daną sytuację.

Relacja terapeutyczna

W każdego rodzaju podejściu psychoterapeutycznym, a zwłaszcza w terapii prowadzonej w nurcie psychodynamicznym, głównym warunkiem skutecznej pomocy jest nawiązanie specyficznej relacji emocjonalnej pacjenta z terapeutą, która sprzyja temu, że pacjent może odczuwać różne emocje i potrzeby, które przeżywa w kontakcie z innymi ważnymi dla niego osobami w codziennym życiu. Wspólne poznawanie z terapeutą charakterystycznych dla danej osoby potrzeb, uczuć, myśli i przekonań  pomaga w lepszym poznawaniu siebie samego oraz praw rządzących relacjami między różnymi ludźmi. Taka wiedza pomaga w kierowaniu swoim życiem w zdrowy, a nie destrukcyjny sposób, a w konsekwencji również w uporaniu się ze zgłaszanymi problemami.

METODY W MOJEJ PRACY

Istnieją różne rodzaje szkół psychoterapii. Ja pracuję głównie w nurcie psychoterapii psychodynamicznej oraz systemowej terapii rodzin. Dodatkowo w mojej pracy stosuję czasami elementy terapii CBT, treningu twórczego myślenia, pracy metodą psychodramy oraz pracy z "wewnętrznym dzieckiem".